Рубрики
Без рубрики

Виртуальная среда Python (Sanal Ortam) VE Paket Yönetimi

Виртуальная среда недир? Виртуальная среда, Projelerizde Gerekli Olan Paketleri, SIS … Теги с Python, VirtualEnvironment, Linux.

Виртуальная среда, Projelelerizde Gerekli Олан Пакетелери, Sistemden Bağımsız Bir şekilde Kurup, Kullanmamızı Olanak Sağlayan Bir Yapıdır. En Basit şekilde şöyle düşünebiliriz, Gerekli Bütün Paketleri Aslında Proje Için açmış Olduğumuz Dizine Yüklüor Ve Paketleri Ihtiyaç Halinde Yine Projenin Içinde Olduğu Dizinden çekiyor. Bu Bize Neden Gereklidir Diye düşündüğümüzde öyly Bir Senaryo Üzerinden Gidelim. ÖRNEğin A Projesinde Bir X Paketinin 1.2.1 Versiyonu Kullanmamız Gerekiyor, Farklı Bir B Projesinde Ise Aynı X Paketinin 2.1 Versiyonuna Ihtiyaç Duyduğumuz Bir Senaryomuz Var. Bu Gibi Durularda Paket Yönetimini Kolaylaştırmak ve Hata Ile Karşılaşma Ihtimini de düşürmek Ичин Виртуальная среда çok Kullanışlı Bir Yapı Olmuş Oluyor. BIR Paketi Sildiğimizde Veya Yükselttiğimizde, o Paketi Kullanan diğer Projelelerin de etkilenmemesini sağlıyor. İstediğimiz Projeye Istediğimiz Gibi Paket Kurabilir, Silebilir, Юкселтебилириз В.Е. Ди-Диогер Прогрель Бундан Этокленмес.

Eğer Sisteminizde Yüklü değilse Öncelikle PIP3 (Python Paket Yöneticisi) Юклемениз ГерекмекТедр.

sudo apt-get install python3-pip

Python 2.x.x Için de Kurabilirsiniz. Onun Için “Python3-pip” Йерин “Питон-Пип” Yazmanız eeterlidir. Eğer Bilgisayarınızda Ее IKI Python Sürümü Için de Yüklemek Istiyorsanız, Ikisi Içinde Ayrı Ayrı Komutları Girmeniz Gerekmektedir.

Не: Eger Sisteminizde Виртуальная среда Yüklü Olup Olmadığını Kontrol Etmek Istioorsanız Bu Komutu Kullanabilirsiniz:

virtualenv --version

Siteminizde Yüklü Ise Размер версии Bilgisini Döndürür, Eğer Yüklü değil Ise “Не найден” Шеклиннде БИР Хата Иль Karşılaşırsınız.

Gereakli Pip3 Курулумуну да фиртектан Сонра Артык Виртуальная среда Курулумуна Гесебилириз.

sudo pip3 install virtualenv

Önemli не: Eğerer Herhangi Python 2.x.x Sürümü Ile çalışıyorsanız “Pip3” argümanı yerine “Pip” şeklinde Kullanmanız Gerekmektedir. “PIP3 «Python 3.x.x Sürümline», «PIP» ISE DIğER SÜRÜMERLELINE KURULUM YAPMAKTADır.

Виртуальная среда Курулдугундан Эмин Ольмак Ичин Текарр Контрол Эдебилириз.

virtualenv --version

Курулам Başarılı Bir şekilde Tamamlandıysa, Bu Komutun çıktısı Olarak Kurmuş Olduğumuz Виртуальная среда Yapısının Версия Bilgisini Görebiliriz.

Курулам Işlemimizi de doğruladıktan Sonra Artık Geliştirme Ortamımızı OluşturabiliRiz. Örnek Bir Ortam Için Öncelikle Masaüstüne “Denemeenv” Adında Dizin Oluşturalım. TeliMizi de Bu Dizin Içerisinde açalım. Oluşturmuş Olduğumuz Bu Dizine Virtualenv Kuralım VE Sanal Geliştirme Ortamımızı Oluşturacağız.

virtualenv projeAdi

Komutu Ile Bulunduğuz Dizine Sanal Geliştirme Ortamımızı Kurmuş Ollduk. Fakat Henüz Geliştirme Ortamamız Aktif değildir. Demek Istediğimi Uygulamada çok Daha Iyi Anlayabilirsiniz. Geliştirme Ortamımızı Aktif Hale Gethimmek Için:

source projeAdi/bin/activate

Komutumuzu çalıştırıyoruz. Ve artık şunu görebiliriz

(projeAdi) hardrez@pardus:~/Desktop/denemeEnv$

Gördüğünüz Gibi Komutlarımız Artık “(Projeadi)” Alanında çalışmaktadır. BURADA “PIP3/PIP” ILE KURACAK OLDUğUMUZ BÜTÜN PAKETLER SADECE BU PROJE Içerisinde Yer Almaktadır. Eğer Bir Başka Bir Projeye Geçmek Istiyorsak Veya Sanal Ortamdan çıkmak Istiyorsak:

deactivate

Komutu Ile Sanal Ortamdan çıkabiliriz. Aktişleştirmek Için ISE AZ Önce Belirttiğimiz Komut Ile Tekrar o Projeye Ait Sanal Ortama Girebilirsiniz.

Sanal Ortamımızı Aktif ettikten Sonra, Paket Yöneticiniz Ile Hangi Paketlerin Курулкуп Курулмадыгни Букомутла Kontrol Edebiliriz.

pip3 list

Listeleme komutunun yanı sarra sadece yeni versionları çıkmış paketleri listelemek istiyorsak:

pip3 list --outdated

Komutu Ile Yükseltebileceğimiz Paketlerin listesini de görebiliriz.

Yüklü Olan Bir Paketi Yükseltmek Için:

pip3 install --upgrade paketAdi

Шеклнде Komutumuzu Кулланабириз.

Sanal Ortama Paket Yükelemek Istediğizde Yine Normalde Kullandığmız şekilde:

pip3 install paketAdi

Istediğimiz Paketimizi Kurabiliriz.

Öncesinde Paket Kaldırabildiğimizden de Bahsetmiştik. VE KALDırdığımız Bu Paketler Sadece Bu Proje Için Kalkıyor, Sistemde Herhangi Bir değişikliağe Sebep Olmuyor (Sanal Ortamda Olduğunuz Sürece)

pip3 uninstall paketAdi

“Пакетади” kısmına kaldırmak istediğiniz paket adını girerek kaldırabiliriz.

Виртуальная среда Kullanımı Basitçe БУ ШЕКИЛДЕДЕДИР Birden Fazla Proje Ile çalıştığınızda veya Büyük Projlerde Önemini çok Daha Iyi Anlayabilirsiniz.

Оригинал: “https://dev.to/hardrez/python-virtual-environment-223d”